Стокгольм, Швеція. Karolinska Institute та його наукова база Karolinska Universitetssjukhuset та Kungliga Tekniska Hogskolan розпочали свої спільні дослідження в галузі захисту голови майже два десятиліття тому. Спільна робота практика та науковий підхід призвело до створення запатентованої системи захисту від ударів у різних напрямках (MIPS), яка тепер застосовується у топових виробників шоломів по всьому світу. Мета досліджень і багаторічної роботи тоді і зараз - створити безпечніший велошолом для вашого мозку.
Абревіатура MIPS розшифровується як Multi-directional Impact Protection System (Багатоспрямована Система Захисту від Ударів) і була розроблена експертами Mips AB, що спеціалізуються на запобіганні пошкодженню мозку під час ковзного удару. Система MIPS може зменшити енергію удару до 40%, що значно знижує навантаження на мозок. Це може зменшити або навіть запобігти пошкодженню мозку. Суть технології: внутрішній шар під час удару ковзає всередині основного шару, дозволяючи голові ковзати всередині шолома, завдяки цьому виключається жорсткий зв'язок голови всередині шолома. Система MIPS не має жодного відношення до фіксації шолома, це не позначається на надійності кріплення. Ковзання відбувається у всіх напрямках. Залежно від призначення шолома є 5 типів MIPS-захисту Essential, Evolve, Integra, Air, Elevate.
Історія компанії, заснованої в Стокгольмі як MIPS AB у 2001 році, це історія руху, що відображає унікальний рух та ковзання для шолома. Від концепції до готового продукту MIPS AB, пройшла багаторічні дослідження та офіційно вийшла на ринок у 2005 році. У 2009 році стався прорив форма і технічна частина стали зрозумілими багатьом, попит на готове рішення зростав з кожним днем, був потрібний унікальний брендинг і неймінг, так з'явився логотип MIPS AB, який використовується досі.
Історія MIPS
Ханс фон Хольст - шведський нейрохірург та почесний професор, який присвятив своє професійне життя вивченню травм голови. У 1996 році, втомившись від людей, госпіталізованих з черепно-мозковою травмою, отриманою при падінні, навіть незважаючи на те, що вони були в шоломах, він почав вивчати конструкцію шоломів. Його дослідження привели його до висновку, що більшість доступних шоломів не забезпечують достатнього захисту.
Ганс співпрацював з інженером Пітером Халлдіном, молодим дослідником із Шведського королівського інституту (KTH), щоб провести широке дослідження з метою зрозуміти, як і чому травми голови та шиї виникають, навіть коли хтось носить шолом.
Новаторська технологія
Їх дослідження привели фон Хольста та Халлдіна до висновку, що в більшості аварій та падінь голова (або шолом) людини ударяється об землю під кутом. Незважаючи на те, що ці кутові удари були набагато поширенішими, ніж прямі радіальні (лобові) удари, менше досліджень було присвячено обертальній травмі, яка виникає, коли шолом ударяється об землю або інший об'єкт таким чином. То був прорив. Це похитнуло основи традиційної конструкції шолома, яка до того моменту будувалась на менш поширеній моделі прямого радіального удару.
Спираючись на дані свого всебічного дослідження, фон Холст та Халлдін зайнялися пошуком нових способів мінімізувати вплив кутових ударів. Зрештою, їх новаторське рішення полягало в розміщенні всередині шолома шару з низьким коефіцієнтом тертя, щоб зменшити негативний вплив обертального руху на голову. Після кількох років досліджень, випробувань та розробок вони представили те, що зараз відоме як система безпеки Mips® – унікальна технологія шоломів, що забезпечує додатковий рівень захисту голови.
MIPS дитя науки
Засновники Mips десятиліттями вивчали взаємозв'язок між черепно-мозковою травмою та конструкцією шолома. Роки досліджень та випробувань минули до того, як у 2007 році з'явився перший шолом із системою безпеки Mips® (кінний шолом). Сьогодні ви можете знайти системи безпеки Mips® в шоломах від більшості основних виробників шоломів та основних видів діяльності, включаючи їзду на велосипеді, снігопад. спорт, автоспорт, командні види спорту та навіть будівництво. Системи безпеки Mips® є результатом великих досліджень та випробувань як усередині компанії, так і з незалежних сторонніх джерел.
У різних шоломів різні потреби - але всім потрібні MIPS
Залежно від конструкції та інших властивостей, таких як матеріали та вентиляція, різні шоломи мають різні потреби. Тому MIPS пропонує широкий спектр систем безпеки Mips®. Кожна з них унікальна та розроблена для конкретних видів діяльності та конструкції шолома, але всі вони мають спільні технології та переваги. Кожна система безпеки Mips® сконцентрована навколо шару з низьким коефіцієнтом тертя, що дозволяє переміщатися у всіх напрямках на 10-15 мм при ударах під певним кутом, що допомагає знизити обертову силу, що впливає на голову.
Зовнішній захист
Більшість шоломів складається із зовнішньої оболонки із пластику або композитного матеріалу. Під цією оболонкою знаходиться один або кілька шарів пінопласту, найчастіше пінополістиролу (пінополістиролу) або пінополістиролу (спіненого пропілену), призначеного для поглинання енергії від удару. Пінопласт може мати різну щільність: м'які шари, які руйнуються при невеликих ударах, і твердіші шари, щоб витримувати великі удари.
Управління обертальним рухом
На додаток до корпусу та структури з піноматеріалу, шоломи із системою безпеки Mips® мають ковзний шар, доданий до структури шолома. Цей шар з низьким коефіцієнтом тертя може бути встановлений у шоломі на різній відстані від голови. Більшість шоломів із системою безпеки Mips® мають ковзний шар, розташований найближче до голови, що дозволяє ковзати на 10-15 мм при ударах під певним кутом, що допомагає зменшити обертову силу, що впливає на голову. В якості альтернативи деякі шоломи мають систему безпеки Mips®, розташовану всередині пінополістиролу, між піною і зовнішньою оболонкою або навіть зовні оболонки.
Ремені для утримання
Регульовані нейлонові ремені із пряжкою утримують шолом на місці під час занять. Система припасування, що часто включає фастекс або лямкут для точного настроювання відчуттів, забезпечує щільну посадку для голови різних розмірів і форм.
З 2010 року компанія MIPS AB взялася за індустрію шоломів для велосипедів та шоломів для зимових видів спорту. Компанія отримала захоплені відгуки про технологію, що забезпечує безпеку для екстремальних видів спорту, як ніколи раніше. У 2011 році і по сьогоднішній день громадські думки щодо серйозності струсів мозку при ковзному ударі в спорті набули підвищеної поінформованості, а також підняли технологію MIPS на абсолютно новий рівень значущості.
Раніше у 2011 році найбільший у світі виробник шоломів BRG Sports (Bell та Giro) та MIPS AB офіційно оформили своє партнерство, внаслідок чого кілька найбільших світових клієнтів приєдналися до MIPS. Восени 2011 року співробітництво MIPS AB додатково оформило ще 8 нових брендів.
Станом на літо 2021 року із MIPS співпрацює 121 компанія: ABUS? Fox, POC, Rossignol, Scott, Smith, Triple 8 та багатьма іншими виробниками, всі вони застосовують технологію MIPS у своїх шоломах. У магазині шолом із технологією MIPS знайти просто: на ньому буде жовта кругла наклейка із позначкою MIPS. Це будуть шоломи, призначені для різноманітних видів активного відпочинку: від мотоспорту та гірського велосипеда до лижного спорту та сноуборду.